Ysit töihin -kesätyöllistämiskampanja 2023

3.3.2023

4H:n Ysit töihin -kampanjassa kannustetaan työnantajia palkkaamaan kesätöihin erityisesti ysejä. Kannustamme Duunitorin ja K-ryhmän kanssa yrityksiä, yrittäjiä ja organisaatioita tarjoamaan kesätyön vähintään kahden viikon ajaksi.🤩

Miten tehtävät löytää tekijänsä?
Työnantaja:
👉Ota yhteyttä Kankaanpään 4H-yhdistykseen ja tiedustele työelämään koulutettuja nuoria. Yhdistyksen kautta voit palkata nuoren vaikkapa 2 viikon ajaksi TTT-mallilla (Tutustu Työelämään ja Tienaa), myös keikkatyöt onnistuu. Yhdistys rekrytoi nuoren ja hoitaa kaikki työnantajavelvoitteet.
👉 Ilmoita työpaikasta Duunitorin kesätyösivustolla 15–16-vuotiaille.
👉Tarjoa nuorelle tärkeä ensimmäinen työkokemus.
Nuori:
👉Täytä työhakemuslomake Kankaanpään 4H-yhdistyksen nettisivulla.
👉Perusta oma 4H-yritys ja tienaa rahaa yrittäjyydellä. Huhtikuussa on luvassa 4H-yrityskoulutus, ilmoittautua voit Kankaanpään 4H-yhdistyksen nettisivuilla.
👉Suuntaa Duunitorin tai K-ryhmän sivustoille ja etsi sinua kiinnostavia alle 18-vuotiaille suunnattuja kesätyöpaikkoja.

Tavoitteenamme on löytää mahdollisimman monelle ysiluokkalaiselle työpaikka kesälle 2023. 
Tarvitsemme kuitenkin vielä työnantajien apua, sillä innokkaita tekijöitä riittää!